Suspendovaný jáhen, LGBTQ aktivista Jaroslav Lorman v jedné ze svých debat o (své) homosexualitě a křesťanském životě řekl, že celibát, který Církev po homosexuálně založených lidech vyžaduje, je nakládaný kříž. A že kříž je pro něj symbolem tíhy, utrpení a smrti. (Necituji, parafrázuji)

Ano, kříž je o umření sama sobě. O položení všech svých tužeb, i těch nejvznešenějších a nejlepších. Po blízkosti druhého nebo třeba po dítěti.

Jak velká tedy má být moje láska k Bohu?
Tak velká jako byla ta Jeho ke mně?
K úplnýmu položení svýho života?

Jde opravdu projít cestou lásky a neprojít skrze kříž?

Kříž není především o utrpení a smrti.
Kříž je především mírou.
A smrt na tom jediném úplném Kříži, byla taky "jen" mírou.
Mírou lásky.

----------------------------------------------------------------

P.S.: Tohle není žádnej alelůůja článek. Píšu ho v slzách a kurevský bolesti z úplnýho pokládání svých tužeb. Ale Bůh mi dnes ukázal, že můj kříž není o tom, že to bolí (i když to bolí!), ale že je mírou mý lásky. Možná až jednou předstoupím před Boha, tak se zeptá jen na tu míru lásky. Na nic jinýho. A pak bude záležet jen na tom, jakou zvolenou míru si kdo vytáhneme z kapsy.

V tomhle fakt spočívá genialita křesťanství. Nikde jinde člověk totiž nenajde tak hlubokou pravdu o lásce. Nikde jinde. V žádným učení ani vztahovém poradenství. Jen v Kříži.

Jeden americkej kněz jednou řekl, že se těší, až bude mít Církev své první homosexuální svaté, ty kteří opravdu šli cestou čistoty, vydanosti až na kříž. Má-li být prvkem prohlášení za svatého, heroická víra a láska člověka, pak věřím, že u homosexuálů, co si vyberou nevybraný celibát, je to míra lásky největší. Protože její mírou se stal samotný Kříž.

(Nepíšu z pozice homosexuála, ale z pohledu člověka, který se musí vzdávat vznešených věcí, tužeb srdce. Článek si taky neklade za cíl rozebírat homosexualitu a křesťanství jako takové. Jen jak mě teď Bůh vede do tohodle mého osobního "tajemství kříže jako míry", spojuje se mi to také do souvislosti s celou tou momentální kauzou kolem pana Lormana.)