Nedávno sdílel někdo z mých přátel na FB odkaz na akci Díky, že můžem ..

 

Jedná se o festival svobody naší země od komunismu, který se odehrává na Národní třídě v Praze. To heslo - Díky, že můžem, doplněné o podslogany - volit, tvořit, říkat svůj názor .. mě dost zaujalo. A to v souvislosti se sobotní Letnou. Své důvody k neúčasti na červnové Letné jsem už v jednom článku popisovala. Nicméně, teď si dovolím trošku zapochybovat o tom, že opravdu můžem, a že teatrální děkování, které proběhne jak na Národní, implicitně na Letné, možná není vůbec tak horké, jak se zdá .. tedy pro některé.

 

Nevím, v jakých sociálních bublinách se pohybujete. Popíšu tu svou a budu doufat, že popisuji problémy jen malého rybníčku lidí. Jsme mladí, čerstvě po škole, většina z nás nemá děti, ale už máme platy na to, abychom si mohli dávat téměř libovolný počet piv nebo káv, chodit do fitka nebo si kupovat ekodrogerii v bezobalových obchodech namísto W5 z Lidlu. Zajímá nás politické a společenské dění, ale ne do hloubky, respektive, do hloubky, kterou nám podají přece tak hluboká média jako je Respekt. Umíme si dost věcí přeložit z AJ, takže občas zabrouzdáme do vod BBC, CNN a The Economist. Ne na dlouho. Ale člověk se hned cítí nějak tak lepší a uvědomělejší až skoro důležitější. 

 

Všichni se vzájemně zdravíme - tak v sobotu na Letný, jo?. Zveme se - po Letný - na pivo, protože se s Pražáky jak je rok dlouhý nevidíme. A kdo si na FB nedá frame s Letnou, je trochu out. 

 

Když tedy řeknu, že na Letnou nejdu (a že se to skoro bojím říkat i těm nejbližším přátelům), vystavím se zaskočenému tichu. 

 

A když dodám, že to není kvůli masové akci, nachlazení ani tomu, že lístky do Prahy jsou drahý, ale kvůli tomu, že nějak iracionálně cítím, že je to hnutí, který je prázdný, nese opěvované hodnoty pravdy, lásky a svobody pouze pro ty, co s ním konvenují a ostatní by klidně vydefenestrovali z panelákových oken na Ostravsku, tak jsem za potlačovatele zmiňovaných hodnot. A to mi docela nahání strach.

 

Tak si dovolím říct - Díky, že můžem .. nejít ani na listopadovou Letnou - zatím ..